Велики петак 18.04.2025.

 Велики петак је један од најтужнијих дана у православној црквеној години, дан када се обележава страдање и смрт Господа Исуса Христа на крсту. Црква на овај дан не служи Свету Литургију, већ се одвијају посебна богослужења пуна дубоке туге, поштовања и молитве.

Ево кратког прегледа служби и догађаја везаних за Велики петак:

Преглед видеа можете погледати овде: Велики петак 18.04.2025 

По први пут у аудио формату, снимљено: Велики петак 18.04.2025. - Јутарње богослужење, статије, опело Христово


1. Изношење Плаштанице

Плаштаница (платно са иконичним приказом полагања Христа у гроб) се износи из олтара и поставља на средину храма. То симболизује Христово погребење. Износи се током вечерњег богослужења (обично у петак поподне).


2. Мало повечерје и Плач Мајке Божије

Мало повечерје се служи као краћа вечерња молитва. У многим храмовима, након њега, верници поју или читају Плач Мајке Божије – поетски и молитвени текст у коме се Богородица обраћа Сину на Голготи, изражавајући бол и тугу. Овај плач није обавезни део богослужења, али је дубоко усађен у народну побожност.

Плач Мајке Божије је дубоко потресна духовна песма која изражава бол и тугу Пресвете Богородице над страдањем и смрћу Њеног Сина, Господа Исуса Христа. Ова песма се традиционално изводи на Велико повечерје Великог петка, као део народне побожности.

Целокупан текст Плача Мајке Божије, укључујући све песме и припеве, доступан је у PDF формату на следећем линку:

👉 Плач Мајке Божије – PDF

Поред тога, можете послушати и извођење ове песме у видео формату:

🎵 Плач Мајке Божије – YouTube

Овај видео пружа аудио-визуелни доживљај песме, што може бити корисно за дубље разумевање и осећање њеног садржаја.


3. Јутрење Велике суботе

Током овог јутрења поју се статје, тј. тропари који изражавају тугу над Христовим гробом. Они се певају у три дела и налик су опелу. Верници обилазе око храма заједно са свештенством у литији, носећи Плаштаницу — што симболизује сахрану Христа.


4. Опело Христово

Иако је реч "опело" уобичајено за сахране, у овом контексту она означава духовно богослужење над Христовим телом. Садржај је литургијски врло сличан опелу за преминуле, али је потпуно посвећен Христу. Појање је пуно туге, али и наде у васкрсење.